הביתה, הביתה
     
כתבות | Live | לוח הופעות | ספיישלים | מגזין | כותבים | ז'אנרים | לייבלים | קישורים | ארכיון רשימת דיוור | ארכיון חדשות | FAQ | פולארויד | פורומים | RSS
       
עשרה שצריך: Live


חדשים על השרת
the cardigans
long gone
before
daylight
deathspell
omega

fas - ite,
maledicti, in
ignem
aeternum
the trees &
the bees

the trees &
the bees
נעם רותם
ברזל ואבנים
tammy
scheffer

wake up, fall
asleep
imani coppola
the black &
white album


מה זה הבולשיט הזה, אתם בודאי אומרים לעצמכם. עשרה שצריך לייב? מה זה לייב? זה לא סגנון, זה לא להקה, איך אפשר לכתוב עשרה שצריך לייב? ומי צריך את זה בכלל? אז הנה, אפשר. אז נכון, אין סגנון לאלבומי לייב, אבל ישנו מכנה משותף: אלבומי לייב טובים הם אלו שבהם האמן נשמע אחר מכפי שהוא נשמע באולפן. זו סביבה קיצונית שדוחפת את המוזיקאים למקום אחר. קיימים מוזיקאים רבים שגרסאות האולפן שלהם מחווירות לחלוטין לעומת חיות הבמה שבהם (אני יכול לחשוב על ערן צור ורות דולורס וייס כדוגמא מייצגת), ולעומ''ז יש כאלה שרק בדלת אמותיהם מצליחים באמת להבריק (ג'נסיס של פיטר גבריאל היא דוגמא טובה), ויש מי שתותח גם כאן וגם כאן (טום וויטס שלנו, למשל). מה שיפה באלבום לייב טוב הוא התחושה, המזויפת כמובן, שאתה גם שם, בקהל, נושם את הזיעה ואדי האלכוהול וגו', מה שלעולם לעולם לא יקרה באלבום אולפן.

להלן עשרה אלבומי לייב שהם בעיניי רבי ערך, חשובים, מיוחדים, מלהיבים, מסעירים, וכל זאת לפי טעמי האישי. בוודאי, כל אחד יכול להוסיף אי אלו עשיריות משלו. השתדלתי לעשות את הרשימה אקלקטית, נרחבת ומגוונת ככל הניתן. חשוב לציין כי כללתי כאן רק אלבומים רשמיים ולא צללתי לאוקייאנוס האינסופי של בוטלגים- יש אמנים שמשום מה לא ראו לנכון לתעד את עצמם בזמן אמת, או בצורה מסבירה רצון (טום וויטס למשל, חיית במה אדירה, הוציא רק אלבום לייב חיוור למדי בשנות השמונים, ומי שרוצה להבין על מה מדובר חייב לשמוע בוטלגים. אותו כנ''ל ג'טרו טאל, קפטיין ביפהארט, ואן דר גראף ג'נרטור ופיטר האמיל ועוד רבים וטובים). לא הלכתי כל כך רחוק- רוב השמות מוכרים אם לא מוכרים מאוד, אלבומים רבים כאן הם נכסי צאן ברזל, ועדיין ראיתי לנכון להכין רשימה של עשרה אלבומים שבעיניי מייצגים באופן ראוי מה זו הופעה טובה בכלל, ומהו אלבום הופעה טוב בפרט. תבלו.


10 אלבומים שצריך

The Bootleg Series, Vol. 4: The ''Royal Albert Hall'' Concert | Bob Dylan -1966
אם שואלים אותי- במידה ורוצים לצמצם את הרשימה הזו לאלבום אחד בלבד שיגדיר את המושג ''אלבום לייב'', זהו האחד. ההופעה הזו זכורה מאוד בעיקר בקונטקסט ההיסטורי שלה- אותו מעריץ שצורח לדילן ''Judas'' (יהודה איש קריות) לפני Like a Rolling Stone, שסימל יותר מכל את הניכור והשטנה שספג דילן במעבר מפולק לרוק - אבל ההופעה הזו מדהימה לחלוטין גם בלי זה. הדיסק הראשון, בו בוב מנגן לבד סט אקוסטי, קצת מנומנם, אבל הדיסק השני, החשמלי, הוא כמו לשים את האצבע בשטקר. לא בכדי פוקד בוב על הלהקה, ממש לפני Rolling Stone –Play it fuckin’ Loud!

Animal Serenade | Lou Reed -2004
מטיטאן יהודי אחד למשנהו. אם במקרה של דילן מדובר באלבום בזמן אמת, זהו אלבום הופעה של ריד משנת 2004. לעזאזל, אין שום סיכוי שמישהו היה חושב בשנת 1967 שלו ריד בכלל יחיה עד 2004, אבל הנה זה קרה. מה שאני אוהב בהופעה הזו הוא מה שקורה כשריד שר שירים בני קרוב לארבעים שנה, והם עדיין משמעותיים, טעונים ומרגשים בדיוק כמו אז, ואולי אפילו יותר, כשברור לכל שהקול של לו כבר לא מה שהיה פעם. ההופעה הזו גם מגובה באנטוני מאנטוני אנד דה ג'ונסונס (למי שזה עושה לו משהו, לי אישית לא) ובהרכב מעולה שמלווה את ריד כבר שנים. הזקנה עשתה לבחור טוב.

Live at San Quentin | Johnny Cash -1969
מי אמר שקאנטרי זה לחנאנות? ג'וני קאש הוא מאדרפאקר רציני, ואני בכלל טוען שהדמיון בין קאש לפאנק קרוב בצורה מטרידה (אותו קצב מהיר, אותם שלושה אקורדים... תחשבו על זה). קאש אהב מאוד להופיע בבתי כלא מול אסירים, וההופעה הזו היא האדירה מכולן: המפגש בין קאש, מופרע ומתוסבך משלל בעיות אישיות (הנישואין הטריים עם ג'ון קארטר ומותו של הגיטריסט הקבוע שלו מזה 13 שנה) לאסירים המשולהבים פשוט מדהים. הוא מתחנף לאסירים, מתריס נגד הסוהרים ומזדהה עם הקהל השבוי שלו (הא הא) באופן טוטאלי, וההיפך. רגע השיא הוא כמובן ''שיר הנושא'' של ההופעה, בו שר קאש שיר על כמה הוא שונא את סאן קוונטין והקהל כל כך מריע לו שהוא נאלץ לבצע את השיר פעמיים. פשוט מצמרר.

Live At Drury Lane | Robert Wyatt and Friends -1974
ההופעה הזו שונה מאוד מכל ההופעות שמתוארות כאן, משתי סיבות: סיבה ראשונה היא שזו הופעה של רוברט וויאט, מגדולי האמנים החיים בקרבנו ואדם יחיד במינו, והסיבה השנייה היא שזו הופעת הסולו היחידה של וויאט אי פעם. וויאט איגד כמה חברים קרובים (למשל ניק מייסון, פרד פרית' ומייק אולדפילד) והרים הופעה חד פעמית שבה Rock Bottom האגדי מנוגן במלואו (ובאוזניי- אפילו טוב יותר מהתקליט) כמו גם קטעים נוספים. לקראת סוף ההופעה איכות ההקלטה יורדת פלאים, וחבל, אבל למרות הכל מדובר בהופעה מרגשת מאין כמוה. לא לכל אחד, אבל מי שמוקיר את וויאט לא יסלח לעצמו אם יוותר על הפנינה המופלאה הזו

In Concert | Nina Simone -1964
נינה סימון מקוטלגת באופן נוח למבקרי מוזיקה כזמרת ג'אז, אבל סימון הייתה כל כך אקלקטית ומגוונת, שההגדרה הזו קטנה עליה לחלוטין. ההופעה כאן היא אלבום קצר ביותר, אבל כזה שמדגים את מגוון כישוריה. סימון שרה נהדר, מנגנת נהדר, מרגשת מאוד ואפילו מצחיקה בקטע Go Limp, בו היא שוכחת את המילים. השיא הוא ללא כל צל של ספק הביצוע ל-Pirate Jenny מתוך ''אופרה בגרוש'', שקורט וייל בוודאי יבצע פליק-פלאק לאחור בקבר אם ישמע אותו - אולי הקאבר המדהים ביותר בכל הזמנים. לא לפספס.

Mingus at Antibes | Charles Mingus -1960
נציג הג'אז האמיתי ברשימה. הופעה אדירה של מינגוס, אחד המוזיקאים הגדולים שצעדו על פני האדמה במאה הקודמת, עם הרכב אולסטאר של ג'אז, שהבולט מכולם הוא הכריש אריק דולפי על שלל כלי נשיפה. מי שחושב שג'אז זה שיעמומון חייב לפחות את האלבום הזה, שבו אתה פשוט מרגיש שמינגוס והג'מעה מנגנים בכנסייה בהארלם ביום ראשון בבוקר - האווירה, הווייב והאנרגיות באלבום פשוט מהממות, הביצועים מצוינים ואתה עשוי למצוא את עצמך שר בצרחות את האלבום הזה על הבוקר.

Ummagumma | Pink Floyd -1969
אני מתייחס כמובן רק לאלבום הלייב שבאלבום הכפול. חברים, מה ששומעים בהופעה הקצרצרה להכעיס היא פינק פלויד האמיתית (בעידן שאחרי סיד בארט, כמובן), ואחד ההרכבים המדהימים ביותר שאי פעם עמדו על במה. שמעתי המון בוטלגים מהתקופה הזו, 1969-71, יש המון חומר ברשת, וזו פינק פלויד בגדולתה האמיתית, שלא תטעו. וכל זאת למה? משום שזו לא פינק פלויד ''של' בארט, או 'של' רוג'ר ווטרס, או ''של' דיוויד גילמור - זו להקה של 4 אנשים שווי מעמד וכישרון שפשוט מנגנים כמו אורגניזם חי ונושם. זו להקה במלוא מובן המילה, והמוזיקה הקוסמית ההזויה והמשונה שהם מנגנים היא, לאוזניי, Music of The Spheres.

Live 81-82 | The Birthday Party -1999
אחד הסודות השמורים ביותר בעולם המוזיקה הוא הבירת'דיי פארטי, להקת הפוסט-פאנק המופלאה של ניק קייב, קצת לפני שנהיה ניק קייב. כאן יש מקבץ הופעות ממקורות שונים, שמוכיח ללא כל ספק - זהו לא אלבום לייב, זהו ארוע טרור רב-נפגעים. לשמוע את הבירת'דיי זה כמו להכות לעצמך בראש בפטיש 5 קילו - חטיבת קצב כאוטית לחלוטין, גיטרות שורטות ודוקרות, ומעל הכל ניק, שפשוט יורק את המעיים שלו החוצה. לא ברור איך קייב שרד בכלל את ההופעות האלו. חוויה מוזיקלית שגובלת בסאדו- מזוכיזם.

Ahead of Their Time | Frank Zappa & The Mothers of Invention -1993
לא יכולתי להתאפק והייתי חייב לבחור באלבום הזה של זאפה. הסיבה פשוטה - זה האלבום של זאפה שאני הכי אוהב, נקודה. הופעה נפלאה של זאפה ולהקתו המקורית באנגליה מ-1968, ביחד עם תזמורת קטנה. הרבה קטעים קלאסיים של זאפה קופצים פה לביקור, ובנוסף החבריה מעלה פה סוג של מחזה מגוחך לחלוטין, הוויי ובידור מה שנקרא. מעבר לכך שזה פשוט בנזונה של אלבום, יש בו את כל היסודות של כל המפעל המוזיקלי של זאפה על שלל סגנונותיו - מוזיקה מודרנית, אר' אנ' בי, בלוז, ג'אז, פרי ג'אז, ובנוסף יש הצצה למוזרויות וההומור המטורף של חברי הלהקה וזאפה עצמו. ללקק את האצבעות.

מאחורי הצלילים | שלמה גרוניך ומתי כספי -1973
הנקודה הישראלת והמסכמת ברשימה הזו. אחד האלבומים העבריים הגדולים בכל הזמנים באוזניי, שלמעשה הוקלט בהופעה חיה (ומהווה דוגמא לתת-ז'אנר של אלבומי הופעות חיות - אלו שמכילים שירים שלא קיימות להם גרסאות אולפן). למען האמת, תחום האלבומים החיים אינו מפותח במוזיקה הישראלית, וקשה למצוא להם דוגמאות טובות. בחרתי באלבום הזה לא רק כי הוא הופעה מצוינת. מה שעושה את האלבום הזה לכל כך טוב הוא העובדה שיש פה מפגש אמיתי, איחוד אמיתי בין שני כותבים ומבצעים גאונים שמתיכים יחד את הכשרון שלהם לאחד, משלימים זה את זה בצורה מלאה והסינרגיה ביניהם יוצרת משהו שכמה שחלקיו שווים כל אחד לחוד - ועדיין הוא גדול יותר מסכומם. אלבום מיוחד במינו, אבן דרך במוזיקה הישראלית.התקדמנו, רוצים עוד...

בוטלגים מומלצים - למתאמצים בלבד (לא שמעתם את זה ממני):


Tom Waits - VH1 Storytellers 1999

John Cotrane - Belgium 1965

Captain Beefheart - Don's Birthday

Peter Hammil - Skeletons Of songs

שלומי שבן- ספר השירים שלי

מאיר אריאל- הופעה חיה בקיבוץ דן

אמנים שונים- נואבה 1977


מה קורה פה?  | עזרה  | מדיניות השרת  | כתוב לנו  | site developed by me&him
our friends: tve.co.il  |  fisheye.co.il
כל הזכויות שמורות hasharat.co.il ©