הביתה, הביתה
     
כתבות | Live | לוח הופעות | ספיישלים | מגזין | כותבים | ז'אנרים | לייבלים | קישורים | ארכיון רשימת דיוור | ארכיון חדשות | FAQ | פולארויד | פורומים | RSS
       
מתוך: Rock
cocteau twins :: pink opaque
4ad, 1985    
גאת'רי מפגין שוב באלבום שימוש יצירתי בגיטרות ושלל אפקטים שאחראים - עם הפקה נקייה של הלהקה עצמה - לצלילי אווירה בוהקים, כשפרייזר במוקד העניין, מפזרת ומפריחה מעליהם רגש ונשמה.
מאת: jane-low בתאריך 23/11/02

קישוריקו
שתף

עוד מאותו סיגנון
velvet
underground

the velvet
underground &
nico
electric 6
fire
henry cow
in praise of
learning
robert wyatt
rock bottom
rage against
the machine

rage against
the machine
ween
paintin' the
town brown,
live 90-98
חדשים על השרת
the cardigans
long gone
before
daylight
deathspell
omega

fas - ite,
maledicti, in
ignem
aeternum
the trees &
the bees

the trees &
the bees
נעם רותם
ברזל ואבנים
tammy
scheffer

wake up, fall
asleep
imani coppola
the black &
white album
 
ביקורת אקראית
הכה את השרת וקבל ביקורת אקראית ממבחר הביקורות בשרת.

לא כולנו מכירים את הכל, אבל לך תדע, אולי יצא לך שווה.

דירוג המבקר: 9.2    דירוג הגולשים: 9 (1 מדרגים)

Pink Opaque
רוצים גם?
Cocteau twins הוקמו אי שם בסקוטלנד של 79, עם הסולנית ליז פרייזר, הגיטריסט רובין גאת'רי והבסיסט וויל הגי, שבהמשך יוחלף בסיימון ריימונד. ה-Birthday Party עזרו לחבר'ה להשיג חוזה בחברת 4AD שלימים תגיע - בעזרתם של הקוקטוז ועוד חברים - לשיאי מגניביישן אלטרנטיבי חדשים.

ההקשר של ה-birthday party יכול לרמז על אלבום הבכורה של הקוקטוז - Garlands, מ-82, שהיה ונשאר התקליט הכי אפל של הלהקה: פוסט-פאנק על גבול הגותיות שייחודו בעיקר בקולה יוצא-הדופן של פרייזר ובשימוש במכונת תופים על חשבון מתופף חי, דבר שרק הוסיף לדעתי לצליל של הלהקה לאורך הקריירה. 'גארלנדס' הוא לא תקליט אחיד ביותר או מושלם, אבל השילוב הזמני הזה יצר כמה קלאסיקות קוקטיות - ''Blind dumb deaf'' בראשם.

אלבומם השני של הקוקטוז, Head over heels, יצא שנה מאוחר יותר והציע התפתחות והפתחות מהצליל הקלסטרופובי משהו של גארלנדס, כשהציג שירים מושלמים כמו ''Sugar hiccup'' שהצביעו על היצירות הסוחפות והמוארות יותר שיופיעו באלבום החשוב והנחשב של הלהקה - Treasure, שיגיח לאוויר העולם שנה לאחר מכן. גם בשירים היותר אפלוליים-ליליים באלבום, למשל ב- ''Five ten fiftyfold'' (שימוש נהדר בחצוצרה) ובשיר הסיום ''Mussette and drums'', נמצא צליל אחר, מורכב יותר ונכון יותר להחמיא לקולה של פרייזר (ולטובת אלה ששומעים על הלהקה לראשונה - מדובר באחד הקולות היותר ייחודיים ומפילים שתשמעו, בטח בטריטוריות האלה של המוסיקה).

Treasure, מ-84, הוא כמו שאומרים המאסטרפיס של הלהקה, וגולת הכותרת של ז'אנר הדרים-פופ החולמני/אווירתי. אין טעם להשוות בינו לבין אלו שקדמו לו או אלו שבאו אחריו - כולל האוסף עליו בחרתי לכתוב (קטונתי מלכתוב על טרז'ר, הוא נמצא כמעט בכל חנות - גשו לפינת ההאזנה ותחוו אותו בעצמכם).

בכל אופן, Pink opaque, שראה אור בשנה העוקבת, הוא יותר מאוסף שירים מקרי. הוא אמנם לא אלבום תקני אבל אפשר להגיד שהוא הריליס הגדול האחרון של הקוקטוז.

האלבום מורכב משיר אחד מכל שלושת האלבומים שקדמו לו, השאר לוקטו מ-EP's קצרים (Sunburst and snowblind ו-Pearly dewdrops-drops), קטע שהופיע באוסף של ה-NME, וסינגל שיצא מוקדם יותר באותה השנה. עשרה שירים, כולם, במסורת הקוקטוז, לא סטנדרטיים או צפויים, אבל תמיד נעימים לאוזניים, בצורה שיכולה להתאים גם לכאלה שהם לא חובבי אלטרנטיב כבדים. סידור הטראקליסט בוצע בצורה מצויינת, והשירים נשזרים היטב בלי להיטמע אחד בשני וגם בלי חריקות בהסתגלות האוזן במעבר בין הרצועות.

האוסף נפתח ב-''Spangle maker'' , שמשתווה בקסם שהוא משרה ל- ''Sugar hiccup'' שהזכרנו. הסיום של היצירה , שבו הצלילים והשירה של פרייזר פורצים והסאונד הופך מלא, מלכותי וסוחף, שווה במיוחד. ''Wax and wane'' שהיה מהשירים הבולטים בגארלנדז, מופיע כאן במיקס שונה, שמעניק צליל אחר לתופים ולבס, זורם ועוצמתי יותר, שגם משתלב היטב באוסף.

''Hitherto'' - השיר הבא, הוא אולי הקטע ששווה לקנות בשבילו* את Pink opaque - הוא ממשיך את הקו השחור שמתח ''Wax and wane'' ומוסיף הרבה דרמה - ואת אחד האלמנטים האהובים עליי בקוקטוז - דאבל-ווקלז של ליז, בצירוף גיטרות מהממות של רובין גאת'רי. גאת'רי מפגין שוב באלבום שימוש יצירתי בגיטרות ושלל אפקטים שאחראים - עם הפקה נקייה של הלהקה עצמה - לצלילי אווירה בוהקים, כשפרייזר במוקד העניין, מפזרת ומפריחה מעליהם רגש ונשמה.

מרבית הקטעים הנותרים הם על הצד המואר-קסום כמעט נאיבי אך מסתורי שהקוקטוז הביאו לשלמות ב-Treasure, מהם שווה להזכיר את ''Pearly dewdrops' drops''.

השיר הנועל את האלבום - זה שגם נעל את ''Head Over Heels'', אלבומם השני - ''Mussette and Drums'', נותר גם כאן בחירה מצוינת לשיר סיום - כזה שמותיר רושם ומשאיר טעם של עוד.

צריך להדגיש שבאוסף שכזה הדבר הכי חיובי הוא שילוב של שירים שקשה להשיג בהוצאה רשמית, וכן הכנסת שירים מאלבומים לא הכי אחידים לתוך אלבום ששומר על רמה ואווירה לכל אורכו. זאת אמנם לא הדעה הרווחת, אבל Pink opaque הוא הבחירה שלי ללבנה השניה שיש להניח בדרך האבנים הכחולות-סגולות של אלבומי הקוקטוז שתרכשו.

תבלו.


* ה- EP ש- Hitherto לקוח ממנו, Sunburst and Snowblind, מצורף להוצאה המחודשת של Head over heels, והשיר מופיע גם בשתי גרסאות באוסף ה-BBC, אבל זהו.
שתף
אלבומים קשורים:

אמנים קשורים:

סגנונות נוספים:

מה קורה פה?  | עזרה  | מדיניות השרת  | כתוב לנו  | site developed by me&him
our friends: tve.co.il  |  fisheye.co.il
כל הזכויות שמורות hasharat.co.il ©