הביתה, הביתה
     
כתבות | Live | לוח הופעות | ספיישלים | מגזין | כותבים | ז'אנרים | לייבלים | קישורים | ארכיון רשימת דיוור | ארכיון חדשות | FAQ | פולארויד | פורומים | RSS
       
מתוך: Rock
mansun :: six
emi, 1998    
מה גורם ללהקה אשר נמצאת במצב טוב מבחינת הצלחה, שהאלבום הראשון שלה זכה להצלחה מסחררת והותיר את כל הסובבים עם טעם של עוד, להקליט לפתע אלבום קונספט בעל אופי פרוגרסיבי ללא כל התרעה? זאת לא ברור. אך התוצאה היא אלבום רוק מתקדם מודרני בעל עוצמות ומקוריות
מאת: poetic killer בתאריך 19/03/03

קישוריקו
שתף

עוד מאותו סיגנון
lisa loeb
tails
lucinda
williams

car wheels on
a gravel road
אורי מרק
לא לדבר על
מין
l'ocelle mare
l'ocelle mare
miriodor
jongleries
elastiques
(elastic
juggling)
king crimson
red
חדשים על השרת
the cardigans
long gone
before
daylight
deathspell
omega

fas - ite,
maledicti, in
ignem
aeternum
the trees &
the bees

the trees &
the bees
נעם רותם
ברזל ואבנים
tammy
scheffer

wake up, fall
asleep
imani coppola
the black &
white album
 
ביקורת אקראית
הכה את השרת וקבל ביקורת אקראית ממבחר הביקורות בשרת.

לא כולנו מכירים את הכל, אבל לך תדע, אולי יצא לך שווה.

דירוג המבקר: 8    דירוג הגולשים: 7 (3 מדרגים)

בריט-פרוג
רוצים גם?
ייתכן שהרבה מהקוראים את הביקורת יתעלמו ממנה לחלוטין, משתי סיבות. אחת היא שהלהקה אלמונית למדי, ולא שווה את התייחסותם בכלל, והשנייה - הלהקה כן מוכרת להן, מהערוץ הידוע לשמצה העונה לשם MTV, ולכן יבטלו את אותה בתור חסרת איכות בעליל. תהיה זאת הפתעה נחרצת כאשר ילמדו שהלהקה משתייכת לזרם הבריטפופ ושיחררה מספר מכובד של סינגלים וקליפים, חלקם אף הגיעו למקומות לא רעים במצעד, ומתישהו, בלי שאף אחד שם לב, הוציאה אלבום קונספט שניחן בסגולות פרוג-רוק מובהקות.

Mansun התחילו את דרכם באמצע שנות התשעים, כאשר התחילה הדעיכה של הבריטפופ. היא הוקמה על ידי פול דרייפר הסולן וסטיב קינג הבסיסט, יחד עם הגיטריסט דומיניק צ'אד בצ'סטר, אנגליה. הלהקה הוקמה על בסיס אהבתם המשותפת לאמני New Wave כגון דוראן דוראן, פרינס, דיוויד בואי, ואף השפעה מפינק פלויד. בתחילת דרכם הם הופיעו בשלל מועדונים בתמיכתם של מספר בלתי מבוטל של מתופפים, תחת השם ''Gray Lantern'', עד אשר מכר התוודה בפניהם שזהו השם הנוראי ביותר שאי פעם שמע, ולכן שינו את שמם ל-Mansun, על פי השיר, ''A man called sun'' של The Verve.

Mansun מעולם לא היו להקת בריטפופ קונבנציונלית. אלבומם הראשון, Attack of the gray lantern, על אף שזכה בהצלחה כבירה במצעדים, היה שופע בציניות, הומור שחור ואפלוליות, ומוסיקלית הוא לא נגרע מכך. הסינגל הכי מפורסם מאותו אלבום הנו כמובן ''Wide open space'', שרץ ב-MTV למשך זמן רב. מלבד שימוש בכלי נגינה סימפוניים בתחילת האלבום וחזרה אחת או שתיים על מוטיב מסוים, זהו אלבום רוק לכל דבר. שירים של ארבע דקות, ללא יותר מדי יציאות טורדניות מהסולם.

מה גורם ללהקה אשר נמצאת במצב טוב מבחינת הצלחה, שהאלבום הראשון שלה זכה להצלחה מסחררת והותיר את כל הסובבים עם טעם של עוד, להקליט לפתע אלבום קונספט בעל אופי פרוגרסיבי ללא כל התרעה? זאת לא ברור. אך התוצאה היא אלבום רוק מתקדם מודרני בעל עוצמות ומקוריות, אחד שלא ניתן לשוכחו בקלות.

האלבום פוצח בשיר ''Six'', אשר נושא את שם האלבום ומדבר על מצבו האומלל של האדם בתוך החברה. ''and my life, is a series of compromises anyway'' היא רק אחת מהשורות אשר מושפעות ישירות מספרות של הטובים בטובים. העיצוב הייחודי והמושקע של חוברת האלבום הנו תאווה לעיניים, והוא מפרט בפני המאזין את ההשפעות הרבות של האמנים בפעולה. ''1984'' של ג'ורג' אורוול, למשל, ''פו הדוב'' של א. א. מילן, ''120 יום של סדום'', של המרקיז דה סאד, ועוד רבים. שם האלבום, אגב, לקוח מתוך סדרת מדע בדיוני הנקראת 'האסיר', המדברת על אסיר מספר 6, שרואה את החיים כסדרה של פשרות. השיר מורכב משלושה שירים שונים, למעשה, שהודבקו ביחד בתור יחידה אחת. המעברים בין החלקים השונים כל כך חדים, ובהאזנה ראשונה זה דבר שמאוד קשה לקבל.

ממשיכים הלאה לשיר הבא, ''Negative'', אשר מתאר אדם שמסתכל על כל דבר בחיים בצורה שלילית. אופטימיות, מסתבר, אינה הצד החזק של הלהקה. הגיטריסט דומיניק צ'אד, מככב בשיר זה ולאורך כל האלבום בנגינת גיטרה יוצאת דופן - או יותר מדויק, מוזרה להפליא - רוויה באפקטים, בעיקר פלאנג'ר עצבני. השיר הבא, ''Shotgun'', עמוס בשינויי קצב מפתיעים, מילים עוקצניות ולא ברורות, וכל מיני צלילים מטופשים שנשמעים ברקע ויוצרים איזושהי אווירה של שטות. ''Fall out'' הוא השיר בעל ההשפעה הקלאסית החזקה ביותר באלבום. למעשה, משתמשים שם בסימפול של ''מפצח האגוזים'' של צ'ייקובסקי, ומדביקים עליו כמה גיטרות, עד לקטע בו נקטעת המוסיקה, ושוב נזרקת לכיוון אחר לגמרי.
''Cancer'' מדבר על אפסותו של האדם מול הדת, ומהווה שיר מחאה רציני וזועם. המדבר בשיר טוען שהוא נאנס על ידי ישו באופן רגשי, ומתפלא על העובדה שהוא עדיין נמצא כאן.

כרגע חשוב לציין שהאלבום מחולק לשתי מערכות, כשם שנהוג במחזה או באופרה. לא סתם הועלתה הקונוטציה של האופרה, כשם שהשיר התשיעי באלבום, ''Witness to a murder (part 2)'' הוא פשוט קטע אופראי, מלווה בגיטרה אקוסטית עדינה. לאחר שמספר זמר האופרה מסיימים לתת את קולם בשיר, מגיע קריין אשר מציג מונולוג קצר, אך מקיף, על האופן בו הוא מגלה שכל חייו הידיים אשר טפחו לו על הגב, היו למעשה עלו שדחפו אותו הלאה.

בעקבות האתנחתא הקלה, מגיע השיר ''Television'', שמלווה בגיטרות רועשות ומדבר על אדם המכור לטלוויזיה, למרות שהוא מודע לחלוטין שזו מנוונת אותו. מיד לאחר מכן, שיר בשם ''Special'', אשר מדבר על אדם שהיה כוכב אך איבד את הכול, ובעשותו זאת, מבקר את תעשיית המוסיקה ותרבות ה''greatest hits''.

''Legacy'' הוא השיר הראשון שהוחלט לשחררו בתור סינגל בעל קליפ ל-MTV. על פניו, שיר רוק פשוט למדי, ולכן, מן הסתם, התאים לקהל הרחב. אך המסר שלו הוא חד וחתרני, כשם שהוא קובע שכל מערכות היחסים הן מרוקנות, או זמניות. ''Being a girl'' חותם את האלבום, ולמעשה צורב בעורו של המאזין. הפתיחה - בה מנוגנים מספר אקורדים על דיסטורשן מושתק - שמתפתחת למה שנראה ''סתם עוד שיר פאנק-רוק'', מאבדת את משמעותה לחלוטין כאשר מגיעים לשלבים המתקדמים יותר של השיר, שבכללותו מונה שמונה דקות. הרבה מעברים אינסטרומנטליים וסולואים תמוהים מוצאים את עצמם כאן בשנית. עד לסוף המר, הלהקה מעבירה ביקורת חריפה על החברה, באמצעות ביטוי חוסר שביעות מצד הזכרים, אשר בלבם, למעשה רוצים להיות נשים.

לכל מי שירכוש את האלבום, יאזין לו, ויתענג עד כדי שידרוש לעצמו עוד אלבום כסוג זה, יש להיזהר מלרכוש עוד אלבום של Mansun. האלבום הראשון שלהם, בו הם עושים רוק עוצמתי וטוב, מלבד כמה השתכשכויות, אינו רוק מתקדם, בכלל. בנוסף לכך, למרות האומץ שהיה דרוש על מנת להקליט ולהפיק את Six באופן מושלם ומקצועי, כפי שאכן נעשה, לא נשאר להם מספיק אומץ על מנת ללכת עם זה עד הסוף. בחירת הסינגלים נעשתה באופן מסורתי לחלוטין. ''Six'' ו-''Being a girl'', נחתכו באופן מסחרי ומזעזע, והפכו משירים של שמונה דקות לשירים של שתי דקות בלבד. באופן מפתיע, הם לא נחלו הצלחה רבה. אלבום האולפן השלישי של Mansun, בעל הכותרת ''little kix'' מהווה צעידה מהותית לאחור. שירים פופיים תפלים וחסרי משמעות רבה, ונטולי פרוג לחלוטין. זה אלבום פופ-רוק קליל, ולמרות שהתזמור הכישרוני והלא שגרתי של הלהקה, אין מנוס מכך. כרגע הלהקה עובדת עם ריצ'רד רייני - טכנאי הסאונד של U2 - על אלבום חדש, כך שקיימת תקווה כלשהי שהלהקה תחזור לרמה גבוהה יותר של איכות. יהיה אשר יהיה, Six הוא אחד מהאלבומים הטובים ביותר שיצאו בשנת 98 בקרב המוסיקה הפופולרית והמוסיקה בכלל.
שתף
אלבומים קשורים:

אמנים קשורים:

סגנונות נוספים:

מה קורה פה?  | עזרה  | מדיניות השרת  | כתוב לנו  | site developed by me&him
our friends: tve.co.il  |  fisheye.co.il
כל הזכויות שמורות hasharat.co.il ©