הביתה, הביתה
     
כתבות | Live | לוח הופעות | ספיישלים | מגזין | כותבים | ז'אנרים | לייבלים | קישורים | ארכיון רשימת דיוור | ארכיון חדשות | FAQ | פולארויד | פורומים | RSS
       
מתוך: Rock
clearlake :: cedars
domino, 2003    [אלבום]
וכשהוא מסתכל החוצה מהחלון, הוא לא רוצה לראות אפור, אבל זה מה שקורה. ובעצם, מה הטעם לדאוג מאיך הדברים יתגלגלו, למה לקלקל את ההפתעה ?הרי בכל מקרה הדברים לא ילכו לפי התכנית שלך, אז תזרום עם החיים' תן להם להפתיע אותך. מעניין אם השנה יכסה שלג את האדמה
מאת: יאיר יונה בתאריך 30/12/03

קישוריקו
שתף

עוד מאותו סיגנון
ben folds
five

ben folds
five
yehuda
ledgley

the quiz
nina hagen
band

unbehagen
talking heads
more songs
about
buildings and
food
fiona apple
tidal
van der graaf
generator

pawn hearts
חדשים על השרת
the cardigans
long gone
before
daylight
deathspell
omega

fas - ite,
maledicti, in
ignem
aeternum
the trees &
the bees

the trees &
the bees
נעם רותם
ברזל ואבנים
tammy
scheffer

wake up, fall
asleep
imani coppola
the black &
white album
 
ביקורת אקראית
הכה את השרת וקבל ביקורת אקראית ממבחר הביקורות בשרת.

לא כולנו מכירים את הכל, אבל לך תדע, אולי יצא לך שווה.

דירוג המבקר: 8    דירוג הגולשים: 8 (7 מדרגים)

רוצים גם?
אתה יודע מה, סבבה, אני מודה, טעיתי. לא חשבתי שנסתדר ביחד אני ואתה. ועכשיו אני רואה, שאתה די דומה לי בסופו של דבר. ככה, פחות או יותר, פותח ג'ייסון פג (שירה, גיטרה, מלים ולחנים) את Cedars, אלבומם השני של קלירלייק. אלבום שרובו ככולו עוסק במתרחש בעולמו הפנימי של פג, ובעצם אצל כולנו.

הבחירה לפתוח בשיר מהיר וקצבי כמו ''Almost The Same'' איננה מפתיעה, שכן אח''כ רוב השירים ירדו במהירות שלהם. אמנם לא יאבדו את האנרגיה, אבל מסגרת הרוק הרפטטיבי תעלם לה, ויישארו מלודיות ומלים לא שגרתיות. האלבום נפתח בכסאח, גיטרות שמנות, מתארכות, בס תופים מדויקים ואחידים ששומרים על מסגרת של ג'וגינג בפארק בחושך. מפחיד, אפלולי, מלא בדרייב, יש צעדים של מישהו הולך מאחורינו, הצעדים מתקרבים, חפץ מתכת מבריק בפנס הפארק. דקירה.

קלירלייק הוציאו את אלבום השני במרץ 2003 (אחרי Lido, הראשון והמרענן שלהם) ונתנו אלבום מפתיע ומרגש. מפתיע? אולי לא כל כך אם מקשיבים ל-לידו ורואים את סגנון הכתיבה הלירית של פג, שהיא כזו שלא מאפשרת מקום לטעויות, כל הקלפים על השולחן, הטקסט מאד ברור, ויחד עם זאת איננו פשטני, איננו מתפשר ואינו משאיר מקום לספקות - הלב של קלירלייק מדמם, וכל הדם נמצא על השטיחים החדשים. מי ינקה? לא אני, זה בטוח.

האלבום ממשיך לשיר השני, ''My Mind is Evil''' שהוא שיר במקצב 3/4 עם תזמור של חמישית כלי מיתר בסה''כ, בתזמורו של ג'ייסון פג שעושה מהמיתרים האלה תחושה של בלינצ'ס מזרח אירופאי, נראה בנאלי מבחוץ וטעים לאללה מבפנים, אך יחד עם עבודת הגיטרות המצוינת שלו ושל סם היואיט, ביחד עם (שוב) עבודת תופים מצוינת של ג'יימס בוצ'ר ובס מתאים של דיוויד וודורד, נשמע כאילו אנחנו עומדים בפני כל הפילהרמונית של לונדון מולנו. הטקסט בשיר הזה די משעשע, הוא מאשים את המוח שלו בחשיבת יתר בכך שהוא תמיד נמצא צעד אחד קדימה, וכל פעם שהוא חושב שהוא והלב שלו מנצחים, בא המוח ומקדים אותם, ולכן, אין מה לעשות פרט להיכנע.

בברייטון האנגלית, עיר מוצאם של קלירלייק, יש חוף , ויש די הרבה שמש, ופג מצייר לנו תמונה, שלפיה הוא יושב בחלון ומסתכל החוצה , מתבלבל מהציפורים שהוא חושב שמבשרות את בוא האביב אבל זה בעצם חורף, וכשהוא מסתכל החוצה מהחלון, הוא לא רוצה לראות אפור, אבל זה מה שקורה. ובעצם, מה הטעם לדאוג מאיך הדברים יתגלגלו, למה לקלקל את ההפתעה ?הרי בכל מקרה הדברים לא ילכו לפי התכנית שלך, אז תזרום עם החיים' תן להם להפתיע אותך. מעניין אם השנה יכסה שלג את האדמה.

כל מושאי הכתיבה שלו הם על נבכי הנבכים שלו, על המצוקות שלו. מצד אחד הוא מלין על כך שהוא לא מסוגל להרגיש שום דבר - ''Don't notice things around / maybe if I look down / can't help of wonder why / Doesn't even make me cry'' - ומצד שני, הוא מאד היה רוצה לפגוע בזו שדפקה לו את החיים: ''And when I think of you , I know I have to warn you, I'm trying to tell you, I'd really like to hurt you''.

מצד שלישי, הוא מדבר על הציניות ועל החבאת העצבות מתחת לשטיח - ''Keep smiling, it'll makes things that much easier, don't say how you really feel, it won't be helping anyone ''. מצד רביעי, הוא מדבר עם המאזין על הצורך של האדם, שעם כל החרא, צריך להיות טיפ טיפה יותר נחמד עם עצמך, זה עוזר. ''So much to live up to, you've been punishing yourself for far too long, I see you treat yourself in ways you'd never treat another''.

האלבום נסגר בשיר ''Trees In The City'', והוא מעין שיר סיכום, בסופו של דבר, עם כל המצוקות, הרגעים השמחים, העצובים, הדיכאונות, השיט הכללי, האורגזמות הבלתי מוסברות של שמחה וכל התחושות האחרות. בסופו של דבר העולם מסתובב, יש גאות, יש שפל, והכל חוזר למקומו. סדר עולמי חדש. האלבום, עד כמה שיעסוק הוא בנושאים קשים וכואבים, שזור באופטימיות, בין אם היא נאמרת, בין אם נרמזת, ובין אם היא משודרת ללא כל עזרים חיצונים.

קלירלייק מגיעים לשיאים באלבום הזה, אם זה שיאים מוזיקלים מבחינה הריגוש שהם יוצרים אצל המאזין, אם זה מבחינת הטקסטים היוצאים מגדר הרגיל של ג'ייסון פג, אם זה בזכות הפקה מרשימה של סיימון ריימונד, לשעבר הקוקטו טווינס, אם זה בזכות הנגינה יוצאת הדופן של הלהקה, שנשמעת כלהקה, יש להם פנים, יש להם סאונד.

שלא תטעו, הסאונד שבאלבום הוא סאונד קשוח, לא מתפשר, רחוק מלהיות הרכות שבה פג מגיש את המילים שלו, סאונד של אדם שוכב בתוך תא מטען של אולצמוביל נוסעת. למרות שהלהקה היא בריטית, ולמרות שהיא עושה רוק, אין בה את הבריט רוק ביי דפינישן, היא לא עוסקת במהות החיים האנגלית, כמו ריי דיוויס מהקינקס, או גרסתו המודרנית בלבוש ג'ארוויס קוקר של פאלפ. קלירלייק לעומתם עוסקים במהות החיים האוניברסלית, בדילמות שיטרידו אותי, אותך, את ההוא מספרד ואת ג'ורג' בוש. הבן. ולמרות כל האמור, אולי בהעדר האפרוריות האנגלית הידועה, האלבום הזה לא היה יכול לצאת לפועל, וכך גם נראית תמונת האלבום, עץ ירוק על שמיים כחולים, שיוצר סביבו הילה, שמעליה השמיים אפורים. איכס.

מבחינתי, זה האלבום הכי טוב לשנת 2003, עם כל הווייט סטרייפס, היה יה יז וכל שאר הטוענים לכתר, קלירלייק הוציאו אלבום שעולה על כל אלה בסגנון שלו, בכנות שלו ובפשטות הסופר מורכבת שלהם.

קלירלייק לעולם לא יהיו להקה מפורסמת, הם לא יכולים, הצניעות שלהם והשקט שלהם, זה מה שנותן את הרעש והצעקות לעזרה שבאלבום הזה, ברגע שיתחילו סיבובי ההופעות הגדולים, הקוק והזיונים בשירותים של הוומבלי ארינה - אז נדע שזה סוף הלהקה. כל עוד הם נשארים להקה קטנה, אנחנו מרוויחים מזה. הקריצה של קלירלייק היא הקריצה שמלווה את החיים של כולנו. יש תקווה, יש אוויר צח, ויש עצים בעיר, כנראה שהכל בסדר.
שתף
אלבומים קשורים:

אמנים קשורים:

סגנונות נוספים:

מה קורה פה?  | עזרה  | מדיניות השרת  | כתוב לנו  | site developed by me&him
our friends: tve.co.il  |  fisheye.co.il
כל הזכויות שמורות hasharat.co.il ©