הביתה, הביתה
     
כתבות | Live | לוח הופעות | ספיישלים | מגזין | כותבים | ז'אנרים | לייבלים | קישורים | ארכיון רשימת דיוור | ארכיון חדשות | FAQ | פולארויד | פורומים | RSS
       
מתוך: עברית
שמוליק קראוס :: מדינת ישראל נגד קראוז שמואל
נענע דיסק, 1976    [אלבום]
''מדינת ישראל'' הוא יצירה חד פעמית. האלבום הוקלט בסשן קצרצר וספונטני, ככל הנראה בטייק אחד. כל שנייה משלושים ושמונה דקות האלבום מלאה באנרגיה תזזיתית, שיגעון, כעס ומירמור, וגם הרבה פאן ואהבה למוסיקה, למרות הכל.
מאת: diamond dog בתאריך 01/09/04

שתף

עוד מאותו סיגנון
פרויקט הגומיה
רוחות של
טמטום
אורן
זילברשטיין

שאריות
ארבע-עשרה
אוקטבות

ארבע-עשרה
אוקטבות
digital_me
הא!
אלי לס
כוכב מלא
באכסניות
מופע הארנבות
של דוקטור
קספר

הו הו
חדשים על השרת
the cardigans
long gone
before
daylight
deathspell
omega

fas - ite,
maledicti, in
ignem
aeternum
the trees &
the bees

the trees &
the bees
נעם רותם
ברזל ואבנים
tammy
scheffer

wake up, fall
asleep
imani coppola
the black &
white album
 
ביקורת אקראית
הכה את השרת וקבל ביקורת אקראית ממבחר הביקורות בשרת.

לא כולנו מכירים את הכל, אבל לך תדע, אולי יצא לך שווה.

דירוג המבקר: 8.5    דירוג הגולשים: 9 (69 מדרגים)

פרא מחונן
רוצים גם?
בביצה הקטנה והדלוחה שנקראת מוסיקה ישראלית אין לנו הרבה גיבורים טראגיים. אף פעם לא היה לנו ממש ג'ים מוריסון או איזה הנדריקס, אלילים יווניים שחיו סקס סמים ורוקנ'רול ומתו צעירים לנצח. היחידים שקרובים למעמד זה היו ענבל פרלמוטר ז''ל - שאפילו מתה, כמה אירוני, בגיל ה''נכון'', עשרים ושבע - ומר יוסי אלפנט ז''ל, שנפטר מאוברדוז אחרי הופעה. הגיבור הטראגי האחרון, שעדיין חי, הוא מר קראוז שמואל.

שמו השני של קראוס הוא ''הרס עצמי''. לאורך כל הקריירה שלו הגיע לשיאים אומנותיים אדירים, כמו המצאת הפופ-רוק העברי במו ידיו, עם אריק איינשטיין וג'וזי כץ ב''חלונות הגבוהים''. אך מעולם לא הפך קראוס לסטאר. בכל פעם שנגע קצת בתהילה, קרה אסון אישי: החיים של קראוס רצופים סמים, משפטים, תאונות, אלימות קשה ואף אשפוזים בבתי חולים לחולי נפש (רק לפני שנה נתפס קראוס נוהג תחת השפעת סמים ללא רישיון ונשלח לאשפוז באברבנל), ומעט מאוד חומר מוקלט, יחסית.

בשנת 1971 קרה לקראוס אסון כזה: הוא הגיע לכלא לאחר תקרית שבה איים בנשק על חיילים שבאו לפנותו מחלקת אדמה בשירש נבי סמואל. קראוס הגיע לכלא, ובעקבות הסכם עם הנהלת הכלא קיבל גיטרה. שם כתב והלחין את השירים שיהפכו לאלבום הבכורה שלו, ''מדינת ישראל נגד קראוז שמואל''. במהלך חופשת שחרור מהכלא תפס קראוס כמה חברים והקליט איתם במהירות, תוך סשן של שעתיים בלבד, את האלבום. האלבום נגנז למשך שש שנים, יצא במהדורה מוגבלת ונגנז שוב למשך לא פחות מעשרים ושבע שנים. ורק השנה, שלושים ושלוש שנה אחרי שהוקלט, הוציאה חברת ''מיו'', בשיתוף עם נענע דיסק, את ''מדינת ישראל'' - אלבום הבכורה האמיתי הראשון של שמוליק קראוס, אגדת רוק ישראלי וגאון.

את אלבומו הבא, ''איך שגלגל מסתובב'', הקליט קראוז רק ב-1982, יותר מעשור אחר כך. ''מדינת ישראל'' הוא יצירה חד פעמית. האלבום הוקלט בסשן קצרצר וספונטני, ככל הנראה בטייק אחד. כל שנייה משלושים ושמונה דקות האלבום מלאה באנרגיה תזזיתית, שיגעון, כעס ומירמור, וגם הרבה פאן ואהבה למוסיקה, למרות הכל.

קראוס פשוט נכנס לאולפן ובהתפרצות של רגש הקליט את האלבום. הוא לא מהסס לצרוח, להשתטות, להתחרע. קראוס שר כמו שאף אחד בתקופתו לא ממש העז לשיר. גם שאר החבר'ה באולפן לא יוצאים פראיירים: חיים רומנו, לטעמי הגיטריסט המקורי והטוב ביותר שהיה לנו בארץ, נותן הופעה סולידית וטובה, שמוליק ארוך נותן בראש עם באס עמוס בפאזים וביצים, ואהר'לה קמינסקי פשוט מדהים בתיפוף אנרגטי וחזק. אבל כמובן שהסטאר הוא מר קראוס הנכבד, שלא מפסיק לרגע את מערבולת האמביציה חסרת המנוחה שלו. ניתן להבין בקלות באיזה מצב רגשי קראוס נמצא, גם ממילות השירים וגם באופן השירה; אך לי יש תחושה שקראוס רצה פה יותר לכייף ולשיר בלי גבולות, מאשר להתבכיין על מצבו.


הנה מישהו שהראה שאפשר גם לכתוב דברים טובים בכלא.חשוב לציין: אלבום שהוקלט בטייקים ספורים ובשעתיים של סשנים מתוך לחץ של זמן ואילוצים לא יכול להיבחן ממש באותו קנה מידה של אלבומים ''רגילים'', כאלה שעובדים עליהם קצת יותר מכמה שעות. ''מדינת ישראל'' אינו מושלם ואינו מתיימר להיות כזה, ומן הסתם סובל ממגבלות מסוימות. אני אוהב מאוד את הגסות הזו, את האיכות הגולמית של האלבום, מה שנקרא warts and all.

מתחילים עם ''שישי חם'' השטותי והכייפי, המילים המורכבות להחריד (''שי שי שי שי שי חם, שי שי שי שי חם, ראשון שני שלישי רביעי חמישי שי שי שי שי חם...'') הם משחק מילים לא מבריק על המילה ''חשיש'', אבל הקטע כל כך זורם וקליט שזה ממכר. ''מה אנחנו'' המהיר והזורם הוא טיפה יותר מורכב לירית, אך המילים הם עדיין בגדר חירטוט - קראוס פשוט רוצה לצעוק. שימו לב לבאס הוזעם של שמוליק ארוך. ''יום אחד'' הוא ''אבשלום'' של שלום חנוך במילים אחרות, פנטזיונריות, של קראוס, כנראה הקטע החלש ביותר באלבום. ''קראוז צינוק'' הוא השיר הנוגע ביותר באלבום: המילים הציניות וההיתוליות של קראוז מספרות על עצמו כאסיר בחיוך מריר: ''קוראים לי קראוז צינוק צינוק צמוק, צינוק מתוק ויש לי כמה סורגים מהם יפים, מהם עבים...'' ''אל תשימו לב אלי'' הוא הקטע האהוב עליי באלבום, בסך הכל אותם שני אקורדים ואותו משפט בשינויים שונים במשך שבע דקות, אבל השיר הזה פשוט מהפנט: ''אל תשימו לב אליי - חסר לי בורג!'' צועק קראוז שוב ושוב. האלבום מסתיים עם ''אמא טבע'', גא'ם ארוך של 11 דקות שקראוז עיבד מ-''Mother natures son'' של הביטלס, מתוך האלבום הלבן. אין ספק שהקטע הזה ארוך יותר מדי, וקראוז אפילו לא טורח להסתיר את העובדה שהג'אם ארוך יתר על המידה כדי למלא את התקליט, ומכריז בסיום האלבום חגיגית: ''סיימנו את הצד השני של התקליט, רבותיי!''

''מדינת ישראל'' הוא יותר מסתם מסטול שאוסף כמה נגנים ומקליט אלבום רוק גאראז' שלוכי. הוא קודם כל אלבום מאוד טוב ואיכותי, הביצועים והשירים מושחזים והסאונד של קראוז והחברים משובח. מעבר לכל, כמו ''למה לא סיפרת לי'' של גרוניך, ''Pink moon'' של ניק דרייק או ''Plastic Onno band'' של ג'ון לנון, זו הצצה לאמן עירום ועריה ששופך את ליבו על המערכת שלכם. להבדיל מהאלבומים האלה, קראוז לא בוחר בדרך של מלנכוליה, אלא דווקא של פאן והתפרעות רוקנ'רולית ראשונית. מקורי, נועז, בועט, בוטה... חובה!

(הערת המערכת : האלבום הוקלט בשנת 1971, ושוחרר בשנת 1976 בגרסה מצומצמת. לאחר מכן שוחר בשנת 1977 בגרסה המלאה - אך במספר קטן של תקליטים. לבסוף בשנת 2004 הוא שוחרר ע''י ''נענע דיסק'' במהדורה מחודשת)
שתף

מה קורה פה?  | עזרה  | מדיניות השרת  | כתוב לנו  | site developed by me&him
our friends: tve.co.il  |  fisheye.co.il
כל הזכויות שמורות hasharat.co.il ©